Het plan is door de ontwikkelaar in eerste instantie opgezet om samen met een zorginstelling tot een invulling te komen. Dorpscoöperatie Lierop Leeft was nauw betrokken, omdat het bestemd is voor Lieroppenaren en mensen uit de directe omgeving die het concept ‘Ons Thuys Lierop’ omarmen. Dit betekent saamhorigheid, naar elkaar omkijken en er voor elkaar zijn. Ook samen gebruikmaken van deelauto’s (pilot) en een huiskamer met terras, waar ontmoeten centraal staat, maken deel uit van het concept. Met deze opzet met zorgontlasting, biedt het Rijk dan ook financiële ondersteuning voor de huiskamer.

De zorginstelling heeft zich echter teruggetrokken en de ontwikkelaar gaat met hetzelfde bouwplan door, inclusief de huiskamer. Terwijl de vergunning nog steeds spreekt over een woonzorglocatie, is er nu bij de verkoop sprake van twintig levensloopbestendige appartementen.

Waarschijnlijk doordat de plattegronden van de appartementen nog zijn afgestemd op zorg, maar zeker ook door verschillende gestelde voorwaarden, zoals o.a. het verplichte gebruik van deelauto’s en een gedeeltelijk parkeerverbod voor bewoners, wil de verkoop niet vlotten. Na meer dan een half jaar in de verkoop te hebben gestaan, waren er tot voor kort slechts twee appartementen verkocht, waarvan één aan iemand uit Lierop.

Nadat eerst gesteld was dat met de sloop/bouw zou worden gestart als 75% van de 14 koopappartementen zouden zijn verkocht is de sloop nu bijna voltooid terwijl er nog maar 15% verkocht is.

Dat het geen zorgwoningen worden is wel duidelijk en dat het geen Lierops project wordt ook maar het is voor Lierop wel spannend wat dan wél wordt.

Er zal waarschijnlijk worden afgeweken van het in de verleende vergunning genoemde gebruik. Dit heeft mogelijk ook consequenties voor het aantal parkeerplaatsen. Van de aangereikte motivatie, op basis waarvan eerdere indieners van een zienswijze op de ontwerpvergunning hun zienswijze hebben ingetrokken, is ook niet veel meer over.

De gemeente geeft nu aan op dit moment geen actie te ondernemen en pas na realisatie van het plan te bekijken of er afwijkingen van de vergunning hebben plaatsgevonden. Helaas is dat te laat, want na realisatie is de vergunninghouder uit beeld. De eigenaren mogen daar dan toch niet de dupe van worden.

Het wordt hoog tijd dat er voor Lierop duidelijkheid komt. We mogen van de gemeente toch verwachten dat de vergunning leidend is en dat, wanneer de plannen wijzigen, vooraf een wijzigingsaanvraag volgt. Beter nu goed geregeld dan later gedoe en mogelijk lastige procedures.

Misschien kunnen onze Lieropse raadsleden hierin iets betekenen?

Toon van den Hurk
Tot voor kort voorzitter van de werkgroep Wonen van Lierop Leeft.